Przetwory ekologiczne ze zdrowych upraw – czym się charakteryzują?

Przetwory ekologiczne ze zdrowych upraw – czym się charakteryzują?

Zobacz, gdzie zamówić ekologiczną żywność online.

Od szybkiego rozkwitu przemysłu spożywczego, który daje się zauważyć od początku XX wieku, produkty jedzone przez nas codziennie zaczęto coraz częściej nasycać przeróżnymi związkami wydłużającymi ich zdatność do spożycia. Lecz wraz z rosnącą wiedzą nabywców odnośnie tego, co jedzą i jakie może to mieć działanie na ich zdrowie, ostatnio coraz częściej poszukują oni artykułów wyprodukowanych z eko żywności.

Eko żywność – rośliny uprawiane według kluczowych zasad rolnictwa ekologicznego

Aby konkretny wyrób trafiający na półki sklepowe w naszym kraju mógł tytułować się „ekologicznym”, musi sprostać wielu warunkom. Żywność eko i przetwory z niej wyprodukowane muszą uzyskać odpowiednie certyfikaty nadawane przez uprawnione do tego instytucje. Fundamentalną jednak cechą spożywczych produktów eko jest to, że zastosowane do ich przyrządzenia warzywa oraz owoce hodowano z zachowaniem wszystkich zasad rolnictwa ekologicznego. To oznacza, że rolnicy nie korzystali z chemicznych środków zabezpieczenia roślin ani nawozów mogących negatywnie wpływać nie tylko na zdrowie ludzi, ale które także szkodzą otoczeniu. Niektóre bowiem nawozy zatruwają wody powierzchniowe lub powodują zasolenie gleby, a natryski upraw chemicznymi pestycydami nierzadko skutkują śmiercią pożytecznych pszczół. Tymczasem w efekcie ekologicznej uprawy owoce i warzywa cechują się niższą zawartością azotynów, azotanów oraz metali ciężkich, a to oznacza, iż mniej tych niezdrowych związków przeniknie do organizmu ich konsumentów.

Jak winna być oznakowana zdrowa żywność?

Żywność eko podlega nieustannemu nadzorowi na każdym etapie produkcji, w tym także w czasie przewozu oraz składowania. Co ważne, jeśli artykuł spełnia wymogi, jego wytwórca nie licząc typowych informacji między innymi o wadze netto, kraju pochodzenia składników, terminie przydatności do spożycia, temperaturze przechowywania oraz wartościach odżywczych, musi również bezwzględnie podać numer ID organu kontrolnego dany produkt i zamieścić logo produkcji ekologicznej UE, którym są białe gwiazdki, które tworzą w kształt listka. Poszukując żywności eko warto zatem czytać wnikliwie etykiety wyrobów, a zamawiając je online bezpośrednio od producenta sprawdzić, czy zamieścił on na stronie informację o przyznanych certyfikatach.

Nasze dane teleadresowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]