Kiszonki warzywne – znamy je od tysięcy lat

Kiszonki warzywne – znamy je od tysięcy lat

Jeśli szukasz kiszonkek warzywnych, powinieneś odwiedzić tę stronę.

Kiszonki z warzyw są tak głęboko związane z tradycyjną kuchnią polską, że w naszym odczuciu jest to przede wszystkim słowiański przysmak, rzadko spotykany w innych rejonach świata. Jednakże domowe kiszonki modne są nie tylko na starym kontynencie, ale także w Azji oraz w Ameryce Południowej i Północnej.

Dlaczego kwaszone przetwory warzywne cieszą się popularnością?

Historycy potwierdzili, iż metoda konserwowania żywności poprzez ich zanurzenie w soli, w occie albo w solance, znana jest ludziom od przeszło czterech tysiącleci. Proces ten prawdopodobnie nie wywodzi się nawet z Europy, a z rejonu dawnej Mezopotamii. Pokarm poddany fermentacji mlekowej nie psuje się, ponieważ niska kwasowość roztworu, w którym jest on zanurzony, blokuje namnażanie się bakterii powodujących gnicie. Kilka wieków temu była to optymalna metoda, by zwiększyć okres przydatności do spożycia ryb, warzyw i mięsa niekiedy o kilkadziesiąt tygodni. Stąd też przyjęła się tradycja preparowania m.in. kiszonek z myślą o miesiącach zimowych. Kwaszonki od zawsze znane są z właściwości prozdrowotnych, co rzecz jasna potwierdziło się w badaniach. Wyróżniają się one m.in. dużą zawartością witaminy C, dlatego więc żeglarze statków, które miały w magazynie kwaszonki, rzadziej chorowali na cyngę. Co ciekawe, w naszym języku kwaszone przetwory warzywne nazywa się potocznie “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… karma objętościowa dla zwierząt przykładowo z kukurydzy bądź koniczyny czerwonej.

W innych rejonach świata kiszonki smakują odmiennie

Najbardziej znanym warzywem kiszonym jest ogórek, którego używa się w kuchni w zasadzie na wszystkich kontynentach, również w USA i w Kanadzie, gdzie ten rodzaj przetworów z warzyw nie jest zbyt popularna. Natomiast pickle są tam prawdopodobnie nadzwyczaj lubianym składnikiem kanapek, burgerów oraz hot-dogów. W Polsce prócz ogórka, równie popularne są kwaszone buraki i kapusta, które wykorzystuje się do przygotowania zup oraz surówek. Ale to nie jedyne warzywa, które można kisić. W pozostałych regionach świata kisi się m.in. brokuły, bakłażany oraz owoce (przykładowo oliwki).

Solanka i ocet zmieniają smak oraz teksturę warzyw, dając im kwasowość i chrupkość. Domowe kwaszonki nie tylko warzywne, na przestrzeni wieków stały się podstawą albo istotnym dodatkiem do niezliczonej liczby dań regionalnych. Warto pamiętać, że smak kiszonych przetworów może być inny w oddalonych od siebie krajach świata, bowiem zależy on od dodatków do zalewy, które stosuje się w trakcie kwaszenia. Z tej przyczyny ogórek kiszony wedle standardowego polskiego przepisu, nie będzie smakował tak samo jak ten zakiszony np. w Chinach.

Nasze dane teleadresowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]