Historia obrączek ślubnych

obrączki ślubne kraków

Dla większości małżonków dzień ślubu jest szczególnie wzruszającym dniem w życiu. Ceremonia ta jednoczy nowożeńców na zawsze, a oznaką ich miłości, zaangażowania i wierności są obrączki, które zakładają sobie na palce.

Dzieje oraz wierzenia dotyczące obrączek ślubnymi

Początkowo nie nie istniał podział na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, więc mają one wspólne dzieje, które sięgają wiele wieków przed naszą erą. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, dzięki czemu podarowanie żonie pierścienia stało się częścią ceremonii ślubu. Niewielu wie jednak, iż panowie zaczęli nosić na ręku obrączkę ślubną kilkaset lat później. I chociaż uprzednio zdarzało się, że zakładali pierścienie na palec obrączkowy jak wyrywali się na wojnę, jednakże tradycja ta rozpowszechniła się dopiero w minionym stuleciu, a konkretnie podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć mężczyźnie, że w ojczyźnie wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której ma obowiązek być wierny. Nad Wisłą małżonkowie noszą obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, jednakże w innych krajach, jak np. w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w Wielkiej Brytanii, w Brazylii czy w Czechach, nakłada się je na lewą rękę, gdzie według staroświeckich przesądów biegnie tzw. “żyła miłości”, wiodąca prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy oraz wybiera obrączki ślubne wspólnie, jakkolwiek tradycja mówi, że kobieta nie powinna finansować ich zakupu, bo jest to obowiązek mężczyzny.

Obrączki – dodaj cytat, datę ślubu albo imię małżonka

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się skromniejszą estetyką. Przez okres wielu wieków sporządzano je z różnorodnych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu wytrzymałych. Później zaczęto używać do tego metale (takie jak żelazo czy stal) uosabiające potęgę miłości. Obecnie do ich sporządzenia używa się z reguły platyny i złota, które są oznaką ufności w stosunku partnera. Owszem, zdobi się je w wielu przypadkach kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek nadal najchętniej nabywane są uniwersalne, proste złote pierścienie oraz subtelne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano kombinację dwóch typów złota (np. białego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek, mają także nierzadko w ofercie ich grawerowanie. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki dodając do nich datę ślubu, imiona małżonka albo istotny dla małżonków cytat.

Nasze dane teleadresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]