Chcemy się bać czytając książki – literatura kryminalna wciąż na topie

Chcemy się bać czytając książki – literatura kryminalna wciąż na topie

Dowiedz się, gdzie kupić literaturę kryminalną, wejdź na https://tinyurl.com/24snj7kp.

Nie da się ukryć, że spora rzesza entuzjastów książek to fani przerażających historii. Jedni wolą historie z pogranicza horroru, pozostali lubią zanurzać się w głębokie zakątki skomplikowanych procesów myślowych okrutnych bandziorów czy seryjnych morderców. W ogromie podcastów i platform streamingowych, na których dostępnych są tysiące produkcji prezentujących zainteresowanym historie z prawdziwego życia, jak i te całkiem fikcyjne, wciąż jedną z najlepszych form styczności z nimi pozostają książki kryminalne i thrillery.

Książki kryminalne i thrillery – z jakiej przyczyny lubimy przerażające opowieści?

Zapaleniec horrorów i powieści kryminalnych natychmiast odpowie, iż chodzi o szybki zastrzyk adrenaliny. Oglądając czy czytając przerażające historie chcemy na jakiś czas pozwolić ponieść się mocnemu odczuciu strachu, którego z rzadka doznaje się na co dzień. Obecnie nie ma dla człowieka na świecie śmiertelnych zagrożeń, a jeśli już coś nas stresuje to najczęściej finanse, praca albo problemy zdrowotne. O ile nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie przeżywamy momentów, w których nasze ciało produkuje w znacznych ilościach adrenalinę, nazywaną hormonem stresu i przetrwania. A właśnie poczucie strachu uczy nas radzić sobie z kryzysowymi sytuacjami. To dlatego bajki braci Grimm czy Andersena mają zwykle tak mroczny i okrutny charakter – w ten sposób opowiadania te ostrzegało dzieci przed niebezpieczeństwami otaczającego ich świata, pokazując im przy tym, iż dobro czasem nie wygrywa.

Filmowym adaptacjom kryminalnych książek daleko do oryginału

XXI wiek to okres natychmiastowej rozrywki. Odbiorcy, o ile znajdą na nią wolną chwilę, szukają mini serialu czy też filmu, którego oglądanie zajmie nie więcej niż kilka godzin. Entuzjaści mrocznych thrillerów i kryminałów są w zasadzie rozpieszczani liczbą produkcji tego typu, które oferowane są na darmowych oraz płatnych platformach VOD. Co wymaga podkreślenia, częstokroć te seriale i filmy to ekranizacje głośnych książek, jednak ustępują swoim pierwowzorom i ich oglądanie nie zapewnia porównywalnej frajdy jak czytanie oryginału. Książkę, zwłaszcza opowieść kryminalną lub horror, odbiera się w odmienny sposób niż serial fabularny – spokojniej, a przy tym z większą uwagą. W słowie pisanym każdy dialog, opis czy postać (również ta dalekiego planu) buduje klimat snutej opowieści. Napięcie wywoływany jest u czytelnika zazwyczaj stopniowo, ale daje to więcej czasu na skrupulatną analizę opisanych relacji bohaterów i wydarzeń. Jeżeli zatem masz chwilę i uwielbiasz czytać, pozwól się nastraszyć horrorom, książkom kryminalnym oraz thrillerom.

Nasze dane teleadresowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa