Badania psychologiczne kierowców – do jakiego specjalisty się udać?

Badania psychologiczne kierowców – do jakiego specjalisty się udać?

Skieruj się w to miejsce jeśli potrzebujesz zlecić badania kierowców Bielsko.

Na bezpieczeństwo na szosach w największym stopniu wpływają umiejętności prowadzących poruszające się po nich auta. Naprawdę ważne okazuje się to w przypadku kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców ciężarówek i busów. W ich sytuacji ważne są zarówno umiejętności, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego względu przedstawiciele tych zawodów w myśl prawa powinni regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto zatem napisać na ich temat kilka zdań. Jak często powinny być przeprowadzane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Badania psychologiczne kierowców – na czym się opierają?

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta zasada nie dotyczy z kolei kierowców, którzy skończyli 50 lat – powinni bowiem przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one formę rozmowy z kierowcą, w trakcie której odpowiada on na pytania dotyczące zachowań w ekstremalnych sytuacjach. Następna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie przeprowadzane są testy na specjalnych urządzeniach, w czasie których sprawdzana jest umiejętność szybkiej reakcji, postrzeganie prędkości, podzielność uwagi i widzenie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa wizytę z psychologiem, który w jej czasie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, musimy pamiętać, że nie dla wszystkich ich efekty będą pomyślne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy jednak nieco podnieść. W jaki sposób? W internecie znajdziemy liczne filmy pokazujące działanie maszyn, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by zawczasu przekonać się, jak one działają.

Nasze dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]