Szalunki – bez nich wiele nie zbudujesz

szalunki Kraków, szalunki Peri, wypożyczalnia szalunków

Szalunki, nazywane także deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające stawianie murów budynków. Z reguły stosuje się je podczas wylewania ścian z betonu – wówczas są one potrzebne do tego, żeby nadać im stosowny kształt i powstrzymać rozlewanie się kompozytu. Poza tym szalunki wykorzystuje się także podczas wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich użycie umożliwia wykonanie przestrzeni na bramy, drzwi i okna. W tym wpisie objaśniamy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i jakim sposobem mogą zdobyć je inwestorzy.

Z jakich surowców wytworzone są szalunki?

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest struktura wykonana z drewnianych desek lub mocnych sklejek scalonych ze sobą gwoździami, którą można wykorzystać ponownie po rozmontowaniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże ciężka – większa część inwestorów i wykonawców decyduje się zatem na użycie szalunków wielokrotnego użytku – struktur przeznaczonych do szybkiego i nieskomplikowanego składania oraz rozkładania. Tego typu szalunki mogą być wykonane ze sklejki, drewna bądź metalu, a także zestawiać dwa albo trzy materiały. Zwykle jednakże wykorzystuje się sklejkę – przeważnie z takich rodzajów drewna jak topola czy brzoza, a całą konstrukcję scalają łączniki, narożniki, głowice ze aluminium bądź stali i belki.

Wypożyczenie szalunków – kiedy warto?

Przedsiębiorstwa cyklicznie zajmujące się pracami budowlanymi dysponują swoimi szalunkami. Inaczej jest natomiast w przypadku brygad, które oferują odmienne usługi czy inwestorów, którzy planują planujących postawić pojedynczy obiekt. Kupno wszelkich elementów koniecznych do skonstruowania szalunku byłoby całkowicie nierentowne . Dużo lepszym wyjściem jest wynajem szalunków.

Nasze dane teleadresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]