Formowanie konstrukcji z betonu – sklejka szalunkowa

sklejka Peri, sklejki szalunkowe

Deski szalunkowe to istotny element szalunków. Tę rolę mogą pełnić zwykłe deski z drewna lub płyty wykonane z innego surowca, jakkolwiek zwykle wykorzystywana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można więc postawić obiekty z murami wykonanego z tego materiału. Szalunki są też wykorzystywane w budynkach murowanych, gdzie pozwalają na przygotowanie otworów na stolarkę, czyli drzwi czy okna. Objaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeśli jest nam potrzebna, a nie chcemy kupić własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – z czego się ją wykonuje

Kiedyś w szalunkach z reguły stosowane były deski z litego drewna. Te jednakże były drogie, a jednocześnie nie posiadały wymaganych parametrów – zazwyczaj nie najlepiej radziły sobie z zawilgoceniem. Z tej przyczyny obecnie wykorzystywana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z wielu gatunków drewna – z reguły z olchy, brzozy lub topoli. W ofercie producentów znajdują się różnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, które wytwarza się przy użyciu żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Drugi popularny wariant to sklejka antypoślizgowa pokryta z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajmij, jeśli nie możesz kupić

Spółki budowlane mają zazwyczaj swoją sklejkę szalunkową wraz z podzespołami pozwalającymi na jej łączenie. Kiedy jednak zamierzamy wybudować dom lub garaż na własną rękę, nie ma konieczności kupowania wszystkich części szalunków – możemy je wynająć, np. w Małopolsce przez stronę ABCszalunki.pl. Poza samymi deskami szalunkowej, firma służy także wynajmem innych akcesoriów potrzebnych do ustawienia szalunków – m.in. głowic i łączników.

Nasze dane teleadresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]