Jak dobrać twardość materaca? Znaczenie symboli: H1, H2, H3, H4, H5.

Jak dobrać twardość materaca? Znaczenie symboli: H1, H2, H3, H4, H5.

Za twardy, a może za miękki? Każdy z nas ma swoje indywidualne preferencje, gdy chodzi o twardość materaca. O czym powinniśmy pamiętać przy jego zakupie?

Do produkcji materaców stosuje się różnego rodzaju materiały. Możemy skategoryzować je między innymi pod względem ich pochodzenia – naturalne lub syntetyczne, technologii ich produkcji czy też twardości.

Skupmy się tutaj na ostatniej kwestii, czyli właśnie na twardości materaców. Bardzo często przy ich zakupie nie zwracamy na nią wystarczającej uwagi, co może być prostą drogą do niesatysfakcjonującego snu.

Czym dokładnie jest twardość materaca? Jakie twardości materaców wyróżniamy? Czym powinniśmy kierować się wtedy, gdy chcemy kupić materac o odpowiedniej dla nas twardości? Zapraszamy do sprawdzenia naszych porad!

Stopień twardości materaca: H1, H2, H3, H4, H5– co to jest?

Pod tym właśnie pojęciem znajduje się odczuwana przez nas odporność materaca na nacisk. Gdy materac jest twardy, wtedy trudniej się go naciska, natomiast wtedy, gdy jest on miękki, nacisk możemy wywołać prościej.

Każdy z nas nieco inaczej odczuwa twardość materaca, dlatego też w ofercie producentów znaleźć możemy obecnie różne ich twardości, aby każdy mógł dobrać do swoich potrzeb najlepszy model.

W celu kategoryzacji materaców producenci zaczęli także oznaczać je odpowiednimi symbolami, aby porównanie ich twardości było jeszcze łatwiejsze.

twardość materaca sprawdzanietwardość materaca sprawdzanie

Rodzaje materaców pod względem stopnia twardości:

 • twardość materaca H1 – bardzo miękki
 • twardość materaca H2 – miękki
 • twardość materaca H3 – średnio-twardy
 • twardość materaca H4 – twardy
 • twardość materaca H5 – bardzo twardy

Materiały stosowane do produkcji materaców posiadają określone twardości, jak wspomnieliśmy o tym już wcześniej. Przykładowo, materace wyposażone w piankę termoelastyczną VISCO to materace bardzo miękkie lub też miękkie, natomiast materace z matą kokosową są materacami twardymi.

W sprzedaży możemy znaleźć także materace o różnych twardościach. W takich materacach najczęściej stosuje się różne materiały po każdej stronie, dlatego po odwróceniu materac posiada inną twardość. 

Przykładem dwustronnego materaca o różnych twardościach w naszej ofercie jest materac MORFEUSZ.

Warto także wskazać, że obecnie w sprzedaży znaleźć można materace o strefach twardości, które nazywane są także strefami komfortu. W tych materacach wyróżnia się strefy o różnej twardości układane naprzemiennie, które odpowiadają anatomicznej budowie ciała człowieka. W rezultacie materac tego typu jest bardziej komfortowy.

Takie strefy twardości znajdziemy m.in. we wspomnianym wyżej MORFEUSZU.

Czym kierować się przy doborze twardości materaca?

Znamy zatem podstawowe informacje związane z twardością materaców dostępnych w sprzedaży. Pozostaje nam zatem odpowiedzieć na pytanie – czym kierować się przy doborze twardości materaca spełniającej nasze indywidualne wymagania?

Jako że odpowiedź na top pytanie nie jest prosta, przyjrzeliśmy się temu zagadnieniu z trzech stron, a mianowicie wzięliśmy pod uwagę następujące czynniki – wagę użytkownika materaca, pozycję snu oraz indywidualne odczucia podczas snu.

Twardość materaca a waga użytkownika

Najczęściej zaleca się dobór twardości materaca do wagi użytkownika. Dla osób lżejszych poleca się materace bardziej miękkie, natomiast dla tych cięższych – materace twarde.


Tabela twardości materaca w stosunku do wagi:

 • materace bardzo miękkie (H1) – osoby o wadze do 50 kg
 • materace miękkie (H2) – osoby o wadze 40-80 kg
 • materace średnio-twarde (H3) – osoby o wadze 60-100 kg
 • materace twarde (H4) – osoby o wadze powyżej 100 kg
 • materace bardzo twarde (H5) – osoby o wadze powyżej 100kg i masywnej budowie

Gdy zatem poszukujemy idealnego materaca pod względem twardości, możemy wziąć pod uwagę powyższe zalecenia.

Twardość materaca a pozycja snu

Kolejna kwestia, której chcemy przyjrzeć się bliżej, to pozycja snu, która także ma powiązanie z twardością materaca. W niektórych pozycjach materac za miękki albo za twardy nie będzie gwarantował komfortowego snu.

Dla osób śpiących na brzuchu albo na plecach polecane są materace średnio-twarde albo nawet twarde, ponieważ zbyt miękki materac będzie powodował zapadanie się ciała, a tym samym nadmiernie obciążał mięśnie.

Z kolei osoby wolące sen na boku, na przykład w popularnej pozycji embrionalnej, lepiej będą czuły się na materacach miękkich, które umożliwiają uzyskanie właściwego podparcia w najbardziej zagłębiających się w materacu punktach, czyli na linii barków oraz bioder.

Bardzo dobre efekty można uzyskać także przez wybór materaca o strefach twardości, czyli takiego, który posiada różne twardości dopasowane do budowy ciała człowieka. Wtedy materac jest bardziej miękki w linii barków i bioder, natomiast twardszy w pozostałych partiach.

Twardość materaca a indywidualne odczucia

Przy doborze właściwej twardości materaca musimy także wziąć pod uwagę swoje indywidualne odczucia, czyli to, jak czujemy się przy spaniu na materacu o określonej twardości.

Gdy na obecnym materacu śpi nam się dobrze, wówczas najlepiej zakupić nowy model o tej samej twardości. Gdy jednak nie czujemy się na nim komfortowo, wybierzmy materac bardziej twardy lub miękki. Można zakupić, specjalną nakładę na obecny materac. Taka nakładka utwardzi lub zmiękczy powierzchnię spania. Zapoznaj się z naszymi nakładkami: https://materaceproducenta.pl/produkty/materace/materace-nawierzchniowe/

Może także zdarzyć się, że nie wiemy, jakiej twardości mamy materac. Wtedy powinniśmy wziąć pod uwagę poniższe porady.

Oznaki, że materac jest za miękki:

 • powoduje nadmierne naciąganie mięśni kończące się bólem pleców
 • po wstaniu z łóżka możemy mieć trudności z wyprostowaniem się

Oznaki, że materac jest za twardy:

 • powoduje nadmierne napięcie mięśniowe wywołujące ból mięśni
 • rano czujemy się „połamani”

Materac o dwóch twardościach – idealny dla par!

Z doborem odpowiedniego materaca pod względem twardości bardzo często mają trudności pary. Zdarza się, że jedna osoba woli materac nieco twardszy, natomiast druga bardziej miękki. Jak można rozwiązać ten spór?

Aby każdemu spało się równie dobrze, można zastosować dwa rozwiązania, a mianowicie kupić dwa różne materace o innych twardościach albo też kupić materac podwójny, w którym zastosowano materiały o różnych twardościach po każdej stronie.

W pierwszym przypadku najlepiej sprawdzają się materace o wymiarach 80×200 cm lub 90×200 cm, do których będziemy potrzebowali łóżka o rozmiarze 160×200 cm lub 180×200 cm. Wówczas każda strona ma inny materac odpowiadający jej potrzebom. Aby sen był bardziej komfortowy, pomiędzy materacami można umieścić też specjalny klin niwelujący powstałą szczelinę.

Druga opcja to zakupienie materaca podwójnego. To materac, który składa się z dwóch różnych materiałów, najczęściej pianek, które połączone są ze sobą bokami. Dzięki temu pomiędzy stronami nie ma szczeliny, co przekłada się na wygodniejszy sen.

W naszej ofercie można znaleźć przeznaczony specjalnie dla par model DUO, w którym jedna strona to twardość H1, natomiast druga to H2 – https://materaceproducenta.pl/produkt/materac-wysokoelastyczny-piankowy-typu-duo/

Materac średnio-twardy – gdy nie wiesz, na co się zdecydować

Jeśli nawet po przeczytaniu naszego artykułu nie wiesz, jaki materac będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, możesz postawić na ten najbardziej popularny, czyli na materac H3.

Materace średnio-twarde cieszą się największym powodzeniem i większość osób czuje się na nich komfortowo.

Co zrobić, gdy materac jest za twardy lub za miękki?

Jeśli Twój materac jest za twardy albo za miękki, można wówczas zastosować dodatkowe toppery, czyli materace nawierzchniowe. Aby nadać materacowi większą twardość, polecamy nakładkę kokosową, natomiast wtedy, gdy chcemy, aby spało nam się bardziej miękko, warto wybrać nakładkę z pianki termoelastycznej VISCO albo z lateksu.

Materace nawierzchniowe dostępne są także w naszym asortymencie:

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego materaca pod względem twardości nie musi być trudny. By wysypiać się komfortowo każdego dnia, wybierz taki, który spełni Twoje indywidualne wymagania!

Jeżeli nie możesz się zdecydować, wybierz materac dwustronny ( o różnych stopniach twardości) lub materac średnio twardy.

Gdy Twój obecny materac jest za twardy lub zbyt miękki, wybierz odpowiednią nakładkę.

Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, jak dobrać wygodny materac: Wygodny materac – co to oznacza i jak go wybrać?

Źródło tekstu: https://materaceproducenta.pl/poradnik/jak-dobrac-twardosc-materaca/