Ortokorekcja. Dowiedz się więcej na voigtklinikaoka.pl.
Czy noszenie szkieł korekcyjnych przy krótkowzroczności jest nieodzowne? Okazuje się, że przy niewielkiej wadzie wzroku szkła korekcyjne mogą okazać się niepotrzebne, o ile zdecydujemy się na ortokorekcję.
Na czym polega ortokorekcja?
Wady wzroku jak astygmatyzm oraz krótkowzroczność są uciążliwe i są w stanie dostrzegalnie obniżyć jakość życia. Można je wyeliminować przy użyciu lasera, niemniej jednak spory odsetek osób nie decyduje się na taki zabieg ze względu na brak środków finansowych albo wręcz z lęku przed laserem. Nie znaczy to natomiast, iż są one definitywnie skazane na noszenie okularów i doświadczanie sukcesywnego pogłębiania się wady wzroku. Krótkowzroczność można skorygować i wstrzymać jej rozwój za pomocą ortokorekcji – niechirurgicznej, bezpiecznej, i – co istotne – skutecznej metody polegającej na modelowaniu krzywizny rogówki w czasie snu. Jak to możliwe? Kiedy osoba, która założyła szkła ortokorekcyjne śpi, soczewki ortokorekcyjne oddziałują na nabłonek rogówki, poprawiając jej krzywiznę przez właściwe jej wypłaszczenie w rezultacie czego likwidują przyczynę krótkowzroczności. Wpływ działania szkieł ortokorekcyjnych jest wyczuwalny często już po jednej nocy od ich pierwszego użycia. Wypada jednak podkreślić, że rezultat nie jest trwały jak po laserowej korekcji wzroku. Efekt utrzymuje się wyłącznie przy codziennym zakładaniu z ortosoczewek i, naturalnie, skrupulatnym przestrzeganiu instrukcji lekarza prowadzącego, gdyż w przeciwnym przypadku może dojść do powikłań. Modelowanie kształtu rogówki metodą ortokorekcji jest kompletnie odwracalne – po przerwaniu noszenia szkieł ortokorekcyjnych rogówka wraca samoistnie do swego wcześniejszego kształtu.
Jak duża wada wzroku wyklucza możliwość skorzystania z soczewek ortokorekcyjnych?
Krótkowzroczność to choroba, która dotyka osoby w różnym wieku, również kilkulatków. Na szczęście ortosoczewki mogą stosować dzieci powyżej 7 lat, dzięki czemu codziennie mogą radować się niczym nieograniczoną aktywnością, zupełnie jak ich przyjaciele ze zdrowym wzrokiem. Trzeba jednak pamiętać, że ortokorekcja jest niemożliwa przy wadzie głębszej niż -8 dioptrii. Kształt rogówki każdego człowieka jest inny, dlatego soczewki używane w tej metodzie są dopasowywane indywidualnie, po skrupulatnym badaniu wzroku oraz sporządzeniu mapy rogówki pacjenta. Istnieje kilka przeciwwskazań do korzystania z ortokorekcji, to np. uraz gałki ocznej i choroby autoimmunologiczne.
Nasze dane teleadresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]