Gotowanie nie musi być nudne. Poznaj zasady food pairingu

Gotowanie nie musi być nudne. Poznaj zasady food pairingu

Jeśli interesujesz się food pairing, koniecznie zajrzyj tutaj.

Pomimo, że przywykliśmy do szablonowych kombinacji smaków, nie oznacza to, że zestawianie ze sobą produktów, które na pierwszy rzut oka absolutnie do siebie nie pasują, nie może przynieść zaskakujących i, co najistotniejsze, apetycznych wyników. Odkrywamy to na każdym kroku. Silne oddziaływanie na nasz zmysł smaku miało bez wątpienia możliwość zakupu nieznanych przedtem w naszym kraju produktów spożywczych, a także otworzenie się na odmienne zwyczaje kulinarne. Dzięki temu chociażby zestawienie egzotycznych owoców z mięsem rzadko już zaskakuje. Osoby, które posmakowały tych wyjątkowych fuzjach smakowych w wielu przypadkach rozpoczynają swoje doświadczenia i na własną rękę próbują coraz to dziwniejszych zestawień. Żeby te jednak przyniosły pozytywne rezultaty, wypada wpierw zaopatrzyć się w stosowną wiedzę.

Food pairing – poznaj nowe smaki

Chcąc, żeby nasze kulinarne poszukiwania faktycznie stały się przyczyną ekscytacji oraz pozwalały odkryć nowe smakowe przyjemności, trzeba postępować zgodnie z normami przyjętymi w dzisiejszej sztuce kulinarnej. Te, naturalnie, są wyłącznie wskazówkami, o których należy pamiętać, by aromaty zespalają się w nieprzeciętną, ale zgodną całość. Dobrze uczynimy, jeśli przyswoimy sobie food pairing. Tym mianem określa się sztukę zestawiania ze sobą smaków, które generalnie uchodzą za całkowicie od siebie różne. Wszelkie reguły food pairingu są tymczasem bardzo przeanalizowane i poparte szczegółową wiedzą z obszaru biochemii, dotyczącą zwłaszcza obecności konkretnych składników w wykorzystywanych produktach. Food pairing traktuje nie tylko o jedzeniu, lecz także o napojach (w tym alkoholowych).

Food pairing polega na bujnej wyobraźni i instynkcie

Do uprawiania food pairingu konieczne są spora fantazja i instynkt, niemniej jednak to nie one okazują się kluczowe. W wyższym stopniu liczy się teoretyczna wiedza z obszaru zawartości najrozmaitszych substancji w komponentach potraw, a także tego, jak łączą się one z pozostałymi składnikami. Tym samym dobrym pomysłem będzie udział w szkoleniu z food pairingu prowadzonym przez doświadczonego szefa kuchni – zwłaszcza, że podzielenie się elementarną wiedzą trwa nie dłużej niż kilkanaście godzin.

Nasze dane teleadresowe:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]