Połącz przyjemne z pożytecznym – o monetach okolicznościowych

Połącz przyjemne z pożytecznym – o monetach okolicznościowych

Jeśli szukasz polskich monet kolekcjonerskich, koniecznie sprawdź https://goldbroker.pl/kolekcjonerskie/.

Bilon to nie tylko środek płatniczy, ale także przedmiot westchnień kolekcjonerów na całym świecie. Numizmatyka, będąca z początku gałęzią nauki badającą medale, monety a następnie też papierowe banknoty, z wolna przerodziła się w poważane hobby. Liczni hobbyści uważają z kolei zbieranie monet jako pomysł na lokatę swoich finansów w mienie, mogące z upływem czasu dać przyzwoity zysk. Starannie wykorzystały to duże i małe mennice, rok w rok wybijające ogromne ilości ciekawych srebrnych oraz złotych monet kolekcjonerskich.

Złote i srebrne monety numizmatyczne – hobby, które może być inwestycją

Motywów, dla których hobbiści gromadzą banknoty i monety może być dużo. Niektórzy skupiają się na monetach kolekcjonerskich wybijanych w związku ze zbliżającą się rocznicą urodzin czy też śmierci uznanej znakomitości ze sfery polityki albo sztuki lub pamiętnego wydarzenia historycznego. Drudzy interesują się pieniędzmi, wskutek tego kolekcjonują środki płatnicze różnych państw. Trzecia grupa poszukują monet, których grafika przedstawia sprecyzowany motyw, przykładowo związany z zabytkami świata lub znakami zodiaku. Jest jednak grupa osób, której nie interesują popularne numizmaty wybijane w znacznych nakładach z miedzi, niklu oraz mosiądzu, a która skupia się na monetach kolekcjonerskich ze szlachetnych kruszców, przeważnie ze złota oraz srebra. Oczywiście, tego rodzaju numizmaty już w chwili emisji są kilka razy droższe niż normalne monety okolicznościowe, lecz warto mieć świadomość, iż ich zakup bywa korzystną inwestycją. Z biegiem lat cena złotych oraz srebrnych numizmatów nieraz znacznie wzrasta, nie tylko z powodu ograniczanej ilość danego wzoru, ale też ze względu na możliwy wzrost wartości kruszcu, którego zostały one wybite.

Polskie srebrne numizmaty – jakie kolekcje można kupić?

Numizmatykom skupiającym się w głównej mierze na monetach emitowanych nad Wisłą zapewne nie brak ciekawych okazów do kolekcjonowania. Raptem w ostatnich kilku latach Mennica Polska wyemitowała takie monety jak przykładowo 100. rocznica urodzin Jana Karskiego oraz seria Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości z wizerunkami między innymi Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Większość monet okolicznościowych emitowanych w naszym kraju to srebrne numizmaty o nominale 10 złotych. Ich wartość, zależnie od wagi, roku emisji oraz nakładu, mieści się w przedziale od 100 do około 350 złotych. Złote i srebrne numizmaty zamknięte są na ogół w kapslu albo sprzedawane w kasecie.

Nasze dane teleadresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]