Aktualny kurs dolara i jego wymiana – gdzie szukać informacji?

Aktualny kurs dolara i jego wymiana – gdzie szukać informacji?

Zajrzyj w to miejsce jeśli interesujesz się aktualnym kursem dolara.

W latach 80-tych każdy chciał posiadać chociaż kilka dolarów, aby wybrać się po sprawunki do Pewexu. Natomiast w latach 90-tych posiadanie oszczędności w tej walucie było wyznacznikiem powodzenia w życiu zawodowym. Teraz pokaźna grupa Polaków robi na co dzień zakupy za dolary, korzystając po prostu z powszechnej globalizacji i dostępności międzynarodowej dostawy paczek z największych globalnych portali zakupowych. Nie dziwi zatem to, iż dolar stał się walutą, która nie wzbudza już sentymentu, a nabyć go da się także bez ruszania się z domu, bowiem od kilku lat w naszym kraju działają kantory internetowe, w których można wymienić tę walutę po nierzadko bardziej rentownym kursie niż w bankach.

Dolar – co warto wiedzieć o tej walucie?

Nazwa „dolar” pochodzi od terminu “talar”. Taką nazwą określano monety z Czech bite z 1 uncji srebra. I w rzeczywistości na początku walutą płatniczą w Stanach Zjednoczonych Ameryki były monety. Pierwsze banknoty, które przez wiele lat zyskały sobie sporo adwersarzy, wprowadzono do obiegu dopiero w drugiej połowie XIX w. remedium na kryzys z niedoborem bilonu. Co ciekawe, banknoty dolarowe nie są wydrukowane na papierze, a na mieszance włókien lnianych (ok 25%) oraz bawełnianych (ok 75%) z domieszką kilku innych składników, będących sekretem. Nie oznacza to jednakże, iż banknoty dolarowe są trwalsze – szacuje się, że niższe nominały krążą w obiegu około 4 lata, z kolei banknoty z nominałem 100$ – 9-18 lat. Uszkodzone banknoty są rozdrabniane, a wytworzony z nich materiał jest oddawany podmiotom, które produkują z nich materiały budowlane. Amerykańskie monety funkcjonują w obiegu ok. 30 lat, lecz są one też na ogół gubione, a częstokroć po prostu wyrzucane przez Amerykanów. Według statystyk taki los spotyka każdego roku blisko 62 mln dolarów w bilonie.

Jak sprawdzić kurs dolara?

Dolarem nazywa się kilka walut jednak nie ma co zaprzeczać, że kiedy mówimy “dolar” to chodzi nam o dolara amerykańskiego, który jeszcze w XX w. był najsilniejszą walutą świata i dopiero w ostatnich latach stopniowo słabł. Jednak wymiana dolara w dalszym ciągu jest największą część obrotów na Forex. Osoby zainteresowane najświeższym kursem dolara mogą w dowolnej chwili poznać jego wartość m.in. na stronie kantoru online, gdzie kurs walut aktualizowany jest w kilkusekundowych interwałach. W dodatku, można tam sprawdzić historyczne notowania kursu dolara oraz skonfrontować jego cenę z aktualnymi kursami najpopularniejszych walut.