Rodzaje i zastosowanie motoreduktorów

Rodzaje i zastosowanie motoreduktorów

Kliknij tu, aby zamówić motoreduktory jednofazowe.

Motoreduktory to po prostu nierozłączne połączenia przekładni mechanicznej z napędem elektrycznym. Jak działają motoreduktory i gdzie się je stosuje? Dowiesz się tego w naszego wpisu.

Motoreduktory – redukują prędkość obrotową silnika

Motoreduktory pomagają wydajniej wykorzystać silniki elektryczne jako napęd w licznych funkcjach w przemyśle. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet kilkusetkrotnie, przy równoległym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Owszem skuteczność przekładni nigdy nie jest 100%, zatem zawsze pojawia się nieduża różnica pomiędzy mocą wejściową i mocą wyjściową w układzie. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor mogą także wchodzić inne podzespoły jak hamulce czy sprzęgła. Niezaprzeczalną zaletą motoreduktorów jest fakt, że są to prefabrykowane zestawy, które można bez trudu wybrać z katalogu producenta tak, aby ich parametry idealnie odpowiadały wymogom danego projektu. Konstruktorzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a niekiedy miesiące, na żmudne pomiary oraz testy różnych zestawów elementów. Zależnie od rodzaju oraz konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do znacznych, średnich albo lekkich obciążeń, a także do długotrwałego lub krótkotrwałego czasu pracy.

Motoreduktor, w którym wykorzystano kilkustopniową przekładnię, pozwala otrzymać nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, wynoszący nawet do kilku tysięcy.

Światowi producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich realnych zestawów

Chociaż motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o kilka wariantów silników (AC, DC, BLDC czy bocznikowych), dzieli się je ze względu na rodzaj przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym następujące motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory płaskie i walcowe (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową).

Brak zapewne takiej gałęzi gospodarki, w której nie można by użyć motoreduktora jako napędu. Czy to przemysł, produkcja żywności bądź transport, dzięki motoreduktorom działają rozmaite automaty, takie jak linie bagażowe na lotniskach, dachy ruchome, aeratory czy wyciągi górskie. Duże spektrum rodzajów zastosowanych w nich silników i przekładni, ich mocy i rozmiarów przyczyniła się do tego, że liczbę realnych kombinacji, jakie współcześnie oferują wiodący producenci motoreduktorów, powinno się liczyć już nie w tysiącach, lecz wręcz w milionach.

Nasze dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]