Niezbędne dla przemysłu i używane przez hobbystów – silniki DC

Niezbędne dla przemysłu i używane przez hobbystów – silniki DC

Jeśli szukasz silnika elektrycznego DC, powinieneś odwiedzić tę stronę.

Sporo maszyn, których używamy codziennie i bez których nie wyobrażamy sobie życia, by działać wykorzystuje silniki na prąd stały. Szczotkowe albo bezszczotkowe, niewielkie lub duże, te urządzenia zmieniły nasz sposób pracy oraz życia, tymczasem przeciętny człowiek przeważnie nie ma pojęcia, jak funkcjonują te silniki, ani jak są one zbudowane.

Silniki elektryczne DC – co wypada wiedzieć?

Rolą silników elektrycznych prądu stałego jest wytwarzanie energii mechanicznej z elektrycznej. Ich nazwa informuje, że zasilane są prądem, w którym zwrot oraz kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju znane są od niemal dwustu lat i nie są zasługą konkretnej osoby. Do ich opracowania, późniejszego rozwoju i ostatecznie ich dopuszczenia do powszechnego zastosowania w przeróżnego rodzaju maszynach, przyczyniły się badania oraz wynalazki uznanych inżynierów połowy XIX wieku, jak np. Michael Faraday, Gaston Planté czy Thomas Davenport. Silniki prądu stałego złożone są ze dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne, stojana, komutatora, rotora oraz szczotek. Obecnie na co dzień stosowane są także silniki prądu stałego bezszczotkowe, które głównie z uwagi na brak tego często ulegającego awarii podzespołu, są uznawane za dużo trwalsze, bezpieczniejsze i są powszechnie lubiane za bezszelestną pracę, jak równieżdużą niezawodność.

Silniki prądu stałego nie tylko do profesjonalnego wykorzystania

Teza, że silniki DC są stosowane zasadniczo wszędzie to nie egzageracja. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz DVD albo w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki na prąd stały są podzespołem sterowanych zdalnie pociągów oraz samochodów, a więc zabawek, którymi bawiliśmy się w dzieciństwie i które zapewne damy również naszym pociechom. Silniki tego typu poruszają duże i mniejsze pompy hydrauliczne niezbędne w licznych gałęziach przemysłu, między innymi produkcyjnej, wydobywczej bądź budowlanej. W nieodległej przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie powszechne, a już teraz te silniki optymalizują naszą mobilność, bo to one napędzają popularne rowery elektryczne, segwaye oraz hulajnogi. Silniczków na prąd stały używają także hobbyści do realizacji własnych zautomatyzowanych modeli z zakresu robotyki oraz mechaniki.

O ile silniki prądu stałego o małej mocy bez przeszkód da się zamówić w sklepach hobbystycznych albo z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego użytkowania kupić można na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających wysokie jakościowo silniki od najlepszych światowych marek.

Nasze dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]